Invazivke na pogorišču Parka miru na Cerju
natisniNaslov projekta: Invazivke na pogorišču Parka miru na Cerju
Pedagoški mentorji: doc. dr. Živa Fišer, doc. dr. Peter Glasnović in dr. Katarina Šoln
Projektni partner: Rozeta, Dejan Putrle s.p.
Delovni mentor: Dejan Putrle
Študenti, ki so vključeni v projekt: Nina Ribarič Vinkovič, Maruša Penca Kocjan, Laura Bajs, Grega Sarka, Lenart Hafner, Tjaša Madruša, Danaja Pokeršnik, Iva Gjorgjievska
Ugotovitev, da so številne ITV neužitne, saj tvorijo toksične sekundarne metabolite, je spodbudila raziskovalce k ideji, da bi ITV lahko uporabili za pridobivanje rastlinskih izvlečkov za zatiranje gospodarsko pomembnih škodljivih organizmov, s čimer bi lahko zmanjšali uporabo fitofarmacevtskih sredstev.
Najhujši požar zadnjih desetletij se je razširil poleti 2022, prizadel pa je preko 2000 ha površin, vendar so območja na Krasu vsako leto podležena večjim ali manjšim požarom. Zaraščanje s tujerodnimi vrstami po požarih predstavlja eno izmed groženj, ki lahko na kraških tleh potencialno pozvroči spremembe v kemizmu prsti, geomorfoloških procesih (npr. eroziji) ter sestavi in strukturi rastlinskih ter živalskih vrst.
V okviru projekta želimo raziskati, kakšen je obseg razširjenosti izbranih invazivnih vrst na raziskovanem območju, kakšna je njihova semenska banka v tleh ter kakšen je morebiten vpliv izbranih invazivnih vrst na druge organizme.
Študentje Varstvene biologije in Varstva narave se bodo osredotočili na pripravo ustreznih strokovnih vsebin ter jih oblikovali na način, ki bo primeren za podajanje znanja otrokom in odraslim. Študentje programa Vizualne umetnosti in oblikovanje bodo poskrbeli za atraktivno oblikovanje promocijskega in izobraževalnega gradiva. Izobraževalne aktivnosti bodo potekale ob pomoči mentorja iz gospodarstva, ki se profesionalno ukvarja z izobraževanjem in svetovanjem na področju varovanja narave in okolja.